هشت ویژگی رفتاری ایرانیان از نگاه گردشگر خارجی

تا اوایل دههٔ ۱۹۶۰ میلادی، ایران توجه اندکی به گردشگری کرده بود. کمبود امکانات و زیرساخت‌های مسافرت، سفر در ایران را بسیار سخت کرده بود. سرانجام، شاهنشاهی پهلوی شروع به ایجاد سنگفرش، بزرگراه و هتل کرد و شمار گردشگران وارد شده به این کشور، به‌طور پیوسته از دههٔ ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۵۷ افزایش یافت. با این حال، آشفتگی سیاسی در سال ۱۳۵۷ که منجر به سرنگونی سلطنت در ایران شد، در عمل صنعت گردشگری در ایران را نابود کرد.

در این مقاله از 8 ویژگی رفتاری ایرانیان می‌خوانیم البته امکان سلیقه‌ای بودن این ویژگی‌ها و نسبی بودن آنها در مکان‌های مشخص در سفر به ایران وجود دارد و بررسی صحت‌وسقم مقاله بر عهدهٔ خواننده می‌باشد.

صنعت گردشگری در ایران

ایران رتبهٔ دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبهٔ پنجم جاذبه‌های طبیعی را دارد اما از نگاه کارشناسان صنعت گردشگری، شرایط رشدی که لایق آن بوده برایش مساید نشده و از دلایل آن:

  • آماده نبودن شرایط اقتصادی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری
  • عدم اطلاع‌رسانی از بسترهای موجود و تبلیغات ضعیف
  • اخبار منفی راجع به ایران
  • محدودیت‌های دینی و مذهبی برای گردشگر
  • و تنش‌های سیاسی برخی از کشورها

در ادامه هشت خصوصیت رفتاری ایرانیان را از زبان گردشگری خارجی می‌خوانیم:

ایرانیان شبیه به پادشاهان صبحانه می‌خورند

گرانولا و آواکادو ونان تست و کره بادام‌زمینی، در مقابل صبحانه‌های ایرانی حرفی برای گفتن نخواهند داشت. در ایران از شیر شتر، خامه با موم عسل، کله‌پاچه، حلیم و آش و شیربرنج و صدها نوع غذاهای متنوع و جذاب به‌عنوان صبحانه سرو می شود. در یک نوع نانوایی های ایران نانی پخته می شود به نام سنگک که بهترین گززینه برای صبحانه است . نان سنگک روی کوهی ازسنگ های داغ درست میشود و سپس به  میخ هایی آویزان می شود و پس از سرد شدن به مشتری داده می شود.

ایرانیان رمانتیک هستند

دلیل اینکه شبکه‌های سیاسی سعی بر تصویرسازی بی احساسی ایرانیان را دارند را نمی‌دانم اما مردمی که من در ایران دیدم زمان زیادی را به شعرخوانی از حافظ و سعدی و دیگر شاعران ملی می‌گذرانند. مردم ایران در پارک‌هایی با درختان بهارنارنج قدم می‌زنند، کنار هم فالوده می‌خورند و برای هم شعر می‌خوانند.

ایرانیان تعارفی هستند

ایرانیان مردمی بخشنده و مهربان و محترم هستند که تعارف با زندگی روزمرهٔ آنها چنان عجین شده که فقط یک خارجی متوجه آن می‌شود. شما در ایران می‌توانید دو نفر را ببینید که زمان زیادی وارد نمی‌شوند و راجع به این صحبت می‌کنند که چه کسی اول وارد شود.

همچنین مغازه‌دارانی را می‌بینید که بارها به مشتری اصرار می‌کردند که جنس را به‌رایگان با خود ببرد. در ایران این امکان وجود دارد که شما به لباس یا غذای یک نفر نگاه کنید و آن شخص متواضعانه آن را به شما تقدیم کند و مؤدبانه این است که تا سه بار آن هدیه را رد کنید.

اقامتگاه و هتل‌های بین‌المللی در ایران وجود ندارد

در ایران به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی و کمبود حضور توریست، هتل‌ها و اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها به‌صورت خانوادگی اداره می‌شود. اما این شرایط سبب خیر شده که از شلوغی‌های شهر فاصله بگیرید و به روستاها و شهرهای کوچک سفر کنید و کاروان‌سراهای تاریخی و یا داخل کوه‌ها و … سکونت کنید.

ایرانیان در عمارت‌های اجدادشان از شما پذیرایی می‌کنند و شما برای آنها واقعاً میهمان هستید نه یک‌مهرهٔ پول آور.

ایرانیان بهترین برنج‌های دنیا را طبخ می‌کنند

برنج در ایران کشت می‌شود و به خارج از ایران نیز صادر می‌شود. در هنگام طبخ برنج را مانند یک شاهزاده می‌شورند و داخل یک وان آب و کره آرام و صبور می‌پزند. برنج پخته شده در ایران سبک‌ترین و نرم‌ترین برنج است و مرحله جذاب‌تر ته‌دیگ برنج است که طلایی، نازک و ترد است. از شما خواهشمندم چنانچه به ایران دعوت شدید، هرطور که شده به خانهٔ یک ایرانی دعوت شوید و یک وعده ناهار یا یک وعده شام مهمان آنها باشید.

.

ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای خانم‌هایی است که تنها سفر می‌کنند

احتمالاً ایرانیان از مشاهدهٔ شما به‌عنوان یک توریست زن تنها حیرت می‌کنند و شجاعتتان را تحسین می‌کند. گاهی همدردی و گاهی ترحم می‌کنند. درهرصورت ایران یکی از بهترین گزینه‌های امن برای یک زن تنهاست. متروی ایران واگن‌های جدا برای زنان دارد و شما می‌توانید در ایران وارد میهمانی‌های زنانه شوید و روسری‌تان را بردارید و با خانم‌های ایرانی معاشرت کنید.

ایرانیان انسان‌های طنازی هستند

ایرانیان انسان‌های شوخ‌طبعی هستند که راجع به هر مسئلهٔ سیاسی، اقتصادی و … طنز می‌سازند و به آن می‌خندند. خنداندن ایرانیان کار بسیار سختی است زیرا هر ایرانی به‌تنهایی یک مجری کمدی است.

ایران کشوری بسیار مدرن

ایران در مقایسه با سایر کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا، بسیار مدرن است. نود درصد مردم ایران سواد خواندن و نوشتن دارند و در دانشگاه تعداد زنان بیشتر از مردان است. با وجود محدودیت اینترنت و برخی شبکه‌های اجتماعی، میزان استفاده از آنها در ایران بالاست. بسیاری از ایرانیان آنتن ماهواره دارند و شبکه‌های مختلف را تنظیم می‌کنند و برای مثال اخبار و مستندها را تماشا می‌نمایند. به‌طورکلی ایرانیان به‌مراتب در مورد غرب اطلاعات و آگاهی بیشتری نسبت به آن چه که ما درباره آنها می‌دانیم، دارند. اگر شما فکر می‌کنید که ایران یک مرداب قرون وسطایی است، برای یک شوک آماده باشید.

همان گونه که پیش‌تر گفته شده احتمال سلیقه‌ای بودن برخی گفته‌ها در مقالهٔ بالا وجود دارد اما خواندن و دانستن نظرات افراد غیرایرانی خالی‌ازلطف نیست. شما نیز نظرات خود را راجع به این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on skype

مقاله را به اشتراک بگذارید | Share the post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *